V úterý 21. června 2022 se uskutečnila urbanisticko-krajinářská cykloexkurze k záměru Zelená západní clona Hradce, který je součástí Strategického plánu města do roku 2040. Exkurzi pořádala východočeská pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) ve spolupráci s odborníky.

Západnímu okraji Hradce Králové by slušela v širokém pásu polí mezi svištícími auty na D11 a I/11 zelená clona stromů a keřů. Zdá se, že tato myšlenka začíná být v místních politických kruzích brána vážně.

Ostatně vážné jsou i argumenty, kterými ji prosazují architekti Martin Říha a Pavel Zadrobílek, odborní průvodci z exkurze. A i laický dojem z terénu, z dálnicí přerušených polňaček a z širokých výhledů z viaduktů nad kapacitními komunikacemi jim dává za pravdu. Ke kvalitě bydlení a místní blízké rekreaci obrovské lány polí (agrární poušť) a hustá síť silnic s hlučným provozem a exhalacemi rozhodně nepřispívají. Právě naopak. Je čas to změnit. A právě doba boje s klimatickou změnou/krizí představuje šanci. Uvidíme, jak se tohoto úkolu chopí nové zastupitelstvo.

Dalšími odbornými průvodci exkurze byli ornitologové Ivan Tláskal a Jiří Zajíc, předseda Východočeské pobočky STUŽ Miroslav Petr a předseda KMS Svobodné Dvory Tomáš Merta.

EXKURZE ZELENÁ ZÁPADNÍ CLONA HRADCE KRÁLOVÉ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *